شهید عماد مغنیه در ۷ دسامبر سال ۱۹۶۲ (میلادی) در روستای «طیر دبا» در شهر صور در جنوب لبنان متولد شد. پدرش شیخ جواد مغنیه از علمای برجسته شیعه لبنان بود. جهاد و فؤاد دو برادر وی بعدها در جنگ‌های لبنان و اسراییل کشته شدند. خانواده‌اش پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت مهاجرت کردند و در آنجا عماد تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند و پس از آن وارد دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) شد. مغنیه در اوایل دهه ۸۰ میلادی به «نیروی ۱۷» شاخه نظامی جنبش آزادی‌بخش فلسطین پیوست که نیرویی ویژه بود که برای حفاظت از فعالیتنی مانند ابوعمار، ابو جهاد و ابود ایاد تشکیل شده بود. او در پی اشغال لبنان در سال ۱۹۸۲ از سوی اسرائیل، همراه فعالان جنبش آزادی‌بخش فلسطین از لبنان خارج شد.


پس از محاصره سه ماه بیروت، مبارزان فلسطینی از لبنان خارج شدند، ولی عماد مغنیه به مقاومت اسلامی (جنبش امل) پیوست. این جنبش توسط امام موسی صدر و شهید دکترمصطفی چمران تأسیس شده بود.او در زندگی، سخت از شهید دکترمصطفی چمران تاثیر پذیرفته بود و خود را شاگرد وی می‌دانست.                                                                                                                 مغنیه همزمان با انتقال سید حسن نصرالله از امل، به حزب تازه تأسیس حزب‌الله لبنان پیوست. او پس از اجرای موفقیت‌آمیز چند عملیات‌ به عنوان فرمانده گارد حفاظت مقامات بلندپایه حزب‌الله منصوب شد و پس از آن به عنوان مسؤول عملیات ویژه حزب‌الله انتخاب شد.

تصاویری که تا کنون از عماد مغنیه منتشر شده‌است بسیار اندک است به‌گونه‌ای که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) مدعی شد وی دو بار اقدام به جراحی پلاستیک بر روی صورت خود کرده‌است تا شناسایی نشود.

او به عنوان یک تروریست از سوی دولت‌های آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا برای بمب گذاری سفارت آمریکا در سال ۱۹۸۳ و پادگان نظامی آمریکا و مقر طرفداران صلح فرانسه در بیروت که باعث کشته شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد و همچنین در بمب گذاری سفارت اسرائیل در آرژانتین در سال ۱۹۹۲ و گروگانگیری غربی‌ها در دهه هشتاد در لبنان، تحت تعقیب بوده‌است.

در بخش مربوط به مغنیه در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سیا آمده‌است: دو دهه‌است که عماد مغنیه سر نخ عملیات‌های ضدغربی شیعی را در دست دارد میدان فعالیت این مرد تمامی جهان است پیش از بن لادن هیچکس به اندازه مغنیه عملیات تروریستی علیه هدفهای غربی انجام نداده‌است. وی در بمبگذاری سفارت آمریکا در سال ۱۹۸۳ و ستاد مرکزی تفنگداران آمریکایی در بیروت، حمله به ستاد نظامی اسرائیل در لبنان و سفارت اسرائیل در آرژانتین در سال ۱۹۹۲ و انفجار در مرکز همیاری یهود در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ نقش رهبر عملیات را داشته‌است.

اسراییل همچنین مدعی شده‌است عملیات ربودن دو تن از نظامیان اسرائیلی در تابستان ۲۰۰۶ که به آغاز جنگ اسرائیل علیه لبنان انجامید، از سوی عماد مغنیه هدایت شده‌است.

در انفجاری که در ساعت ۲۲:۳۰ روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ در داخل یک خودروی میتسوبیشی پاجروی صفر کیلومتر نقره‌ای در منطقه «کفر سوسه» و خیابان «الحدیقه» در دمشق رخ داد، عماد مغنیه کشته شد و دو زخمی بر جا گذاشت. در این منطقه، یک مدرسه ایرانی، یک مرکز پلیس و دفتر اصلی سازمان اطلاعات سوریه قرار دارد. پس از این واقعه حزب‌الله در بیانیه‌ای، اسرائیل را مسؤول ترور این مقام ارشد نظامی حزب‌الله دانست.     


دسته ها :
دوشنبه سیم 6 1388
X